Προχωρά η αναβάθμιση του τεχνολογικού εξοπλισμού του σχολείου

ΣΤ1

Από το Σεπτέμβριο ξεκίνησε και προχωρά η διαδικασία αναβάθμισης του τεχνολογικού εξοπλισμού και των ψηφιακών υποδομών της σχολικής μας μονάδας. Το νέο σχολείο πρέπει να αξιοποιεί κάθε σύγχρονο εργαλείο. Ο διαδραστικός πίνακας, το ηλεκτρονικό βιβλίο, το ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό, ο προσωπικός μαθητικός υπολογιστής:
–       διευρύνουν τους ορίζοντες κάθε μαθητή και μαθήτριας,
–       καταργούν τα σύνορα της γνώσης,
–       διευκολύνουν την επικοινωνία με τον εκπαιδευτικό,
–       συνδράμουν στο να ολοκληρώνεται η μαθησιακή διαδικασία στο σχολείο.
–       εμπλουτίζουν τον μαθητικό βίο με δραστηριότητες εκπαιδευτικού παιχνιδιού και δημιουργικές εργασίες.

Για όλους αυτούς τους λόγους ελήφθη απόφαση από το Σύλλογο Διδασκόντων να ενισχυθεί η χρήση ψηφιακής τεχνολογίας κατά τη διάρκεια των μαθημάτων. Πρώτη κίνησή μας ήταν να προστεθεί σε όλες τις αίθουσες δομημένη καλωδίωση, για να υπάρχει υψηλή και σταθερή ταχύτητα internet πέραν του ασύρματου δικτύου, το οποίο ενισχύθηκε με extenders. Μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων δώρισαν τρεις μεγάλες οθόνες, που συνδέθηκαν με υπολογιστές στις αίθουσες μέχρι να τις εξοπλίσουμε με προβολικά μηχανήματα, και ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα. Το επόμενο διάστημα η Επιτροπή Παιδείας του Δήμου Τρικκαίων ενίσχυσε το σχολείο μας με έναν προτζέκτορα που εγκαταστάθηκε στην αίθουσα της Α΄ τάξης και η Συνεταιριστική Τράπεζα Θεσσαλίας έναν αντίστοιχο για την αίθουσα της Β΄ τάξης. Και τα τρία αυτά προβολικά μέσα συνδέθηκαν σε τρία ολοκαίνουρια laptops της Ηewlett-Ρackard που μας δώρισε το ίδρυμα Χατζηγάκη στα πλαίσια του προγράμματος «Μαζί για το σχολείο». Στις αίθουσες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων εγκαταστάθηκαν διαδραστικοί πίνακες που εστάλησαν από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού με δυνατότητα να συνδεθούν σε υπάρχοντες υπολογιστές του σχολείου. Στη Γ΄ τάξη εγκαταστάθηκε υπάρχον προβολέας και υπολογιστής. Στο εργαστήριο της Πληροφορικής προστέθηκε προβολέας που μας δώρισε το Αναπτυξιακό Κέντρο Θεσσαλίας (Α.ΚΕ.Θ) και οι 8 υπάρχοντες υπολογιστές αναβαθμίστηκαν με προσθήκη μνήμης σε καθέναν χωριστά. Η τράπεζα EUROBANK χορήγησε στη σχολική μας μονάδα σταθερό υπολογιστή που τοποθετήθηκε στη βιβλιοθήκη του σχολείου, ενώ προσθέσαμε και γωνιά υπολογιστή για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Ολοήμερου Προγράμματος. Οι κατεστραμμένες βιβλιοθήκες από τις πλημμύρες του Σεπτεμβρίου αντικαταστάθηκαν από νέες που παραλάβαμε από τις Κτιριακές Υποδομές (ΚΤ.ΥΠ. Α.Ε.). Τέλος από την εξαιρετικά καινοτόμα Δράση «Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση: Αναδεικνύουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των Ελλήνων του Αύριο», (που συμμετέχουν 1821 σχολικές μονάδες σε όλη την Ελλάδα, σχεδιάστηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και υλοποιείται από τον Δήμο Τρικκαίων με την χρηματοδότηση του Προγράμματος «Αντώνης Τρίτσης) παραλάβαμε 6 ρομποτικά πακέτα GIGO συνοδευόμενα από 6 πλακέτες Micro:bit και τους αντίστοιχους αισθητήρες τους. Τέλος αναμένουμε μέσω Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (πρόγραμμα ΕΣΠΑ) σετ ρομποτικής της POLYTECH A.E. ήτοι: πέντε R2 / STEM KC6+, έξι S1 STEM και έξι R3 / STEM KC9+.

Α1
ΑΙΘΟΥΣΑ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ